Tuga je prirodna reakcija na smrt, no kod nekih osoba koje tuguju, ona može uzrokovati ozbiljne psihičke i fizičke zdravstvene probleme, kako kratkoročne tako i dugoročne. Naime, nova danska studija sugerira da je moguće doslovno umrijeti od slomljenog srca i to godinama nakon gubitka voljene osobe.
Kako piše Euronews sada su istraživači otkrili da su ljudi koji pate od trajno visoke razine intenzivne tuge znatno skloniji umrijeti u roku od deset godina nakon gubitka najbliže osobe. Danski znanstvenici pratili su više od 1700 odraslih osoba koje su nedavno izgubile partnera, roditelja ili drugog bliskog člana obitelji. Sudionici su bili podijeljeni u pet skupina prema razini i postojanosti simptoma tuge tijekom vremena. Tijekom desetogodišnjeg razdoblja, osobe s najvišom razinom tuge imale su čak 88 posto veću stopu smrtnosti u usporedbi s onima koji su pokazivali najnižu razinu simptoma tuge, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Frontiers in Public Health.